شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213

طرح پشتیبان چیست؟

 

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم طرح پشتیبان یا Backup  به چه معناست؟ در دانش فناوری اطلاعات، Backup یا عمل Backup گیری اشاره به تهیه کپی‌هایی از اطلاعات دارد. این نسخه های کپی شده معمولا برای بازگرداندن اطلاعات هنگام آسیب دیدن و یا مفقود شدن اطلاعات اصلی بکار میروند .فرض کنید که دریک سازمان، وظیفه تهیه نسخه پشتیبان را برعهده شما گذاشته‌اند. از آنجاییکه Backup گیری به روشها و با استراتژیهای مختلف و با تنظیمات مختلف بصورت خودکار قابل پیاده سازی است کاربر این امکان را دارد که بتواند با برنامه­ریزی مشخص و قابل کنترل، Backupگیری را انجام دهد. چرا که دامنه انتخاب روش Backupگیری متنوع است و فرد مسئول باید براساس امکانات موجود، بهترین روش با بالاترین بازده و کمترین ریسک را انتخاب کند.
در واقع Backup Plan  امکانی را برای کاربر فراهم میاورد که بتواند دربازه زمانی مشخص و با انتخاب استراتژیهای تعریف شده، یک نسخه Backup  از دیتابیس را در تاریخهای تنظیم شده و در مسیر مشخص، تهیه کند.

ضرورت استفاده از طرح پشتیبان (backup plan) در سازمانها

ضرورت پشتیبان گیری
هر فردی در طول زندگی‌اش ممکن است چیزهایی را گم کند. ممکن است پولتان را از دست بدهید، راهتان را گم کنید! خب، کامپیوتر هم احتمال دارد چیزی را فراموش یا گم کند. تا بحال تصور کرده‌اید که ممکن است روزی سرور سازمان شما قفل کرده و همه اطلاعات ضروریتان از بین برود و هیچ راهی برای بازگرداندن آنها نداشته باشید؟ این اتفاق میتواند برای شما بسیار وحشتناک و طاقت فرسا باشد. در سطح خیلی کوچک فرض کنید درآخرین ماههای تحصیل در دانشکده هستید و زمان زیادی بر روی پایان نامه‌نان کار کرده‌اید. در حال کار روی فایل پایان‌نامه هستید که با یک صفحه سیاه روبرو میشوید که نوشته شده: درایو C وجود ندارد! نابودی چندین گیگابایت اطلاعات، به معنی بر باد رفتن چند سال گزارش و تکالیف و مقالات و اسناد خواهد بود. حال این اتفاق را به یک سازمان بزرگ تعمیم دهید و وسعت تبعات منفی آنرا تجسم کنید.
ضرورت استفاده از طرح پشتیبان
جدای از مبحث ضرورت پشتیبان‌گیری از دیتابیس، شما بعنوان فرد مسئول در سازمان باید یک استراتژی و خط مشی مناسب برای بکاپ‌گیری تان طراحی کنید. هر چه که زمان میگذرد، افراد و شرکتها با حجم بالا و غیر قابل کنترلی از اطلاعات روبرو میشوند، که منظم‌سازی و دسته‌بندی آنها روز به روز سختتر شده و مهمتر اینکه بدون حمایت لازم رها شده‌اند. با این تفاسیر مهمترین نکته در پشتیبان‌گیری، برنامه‌ریزی برای یک استراتژی صحیح و کارآمد است، تا در گذر زمان و با بالا رفتن حجم اطلاعات، کارایی لازم را داشته باشد. بعنوان جمعبندی برخی از ضرورت­های استفاده از طرح پشتیبان عبارتند از: ﮔﻢ ﺷﺪﻥ ﻳﺎ ﺣﺬﻑ ﺷﺪﻥ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ بازگرداندن به نسخه قبلی بعد از تغییرات اعمال شده هزینه بر بودن تولید مجدد اطلاعات در صورت حذف شدن آنها غیرممکن بودن بازگردانی اطلاعات در برخی موارد
ارائه‌ی راهکارهای پشتیبان‌گیری اطلاعات Backup Solution
بی شک اطلاعات، یکی از ارزشمندترین دارایی‌های سازمان‌ها و کسب و کارهای امروز است و نگرش اصولی مدیران به این موضوع، دغدغه حفاظت از این دارایی‌ها را در ذهن آنها ایجاد خواهد نمود. نتایج تحقیقات انجام شده، بیانگر این واقعیت است که سالانه نیمی از کاربران کامپیوتر، اطلاعات خود را به اشکال مختلف از دست می دهند. بروز نقص در تجهیزات ذخیره سازی داده‌ها، خطاهای انسانی، سرقت کامپیوترها، حملات ویروسی و خطاهای نرم‌افزاری و نیز حوادثی نظیر آتش سوزی و زلزله، از شایع ترین عوامل تخریب و از دست دادن اطلاعات و داده‌های کامپیوتری و دیجیتال است.

متخصصین ما به منظور حفاظت از داده‌ها و سیستم‌های کامپیوتری مجموعه شما، خدمات تخصصی زیر را ارائه می نماید:

 •  طراحی و پیاده‌سازی و مانیتورینگ ،روال‌های تهیه نسخه‌های پشتیبان از داده‌های دیجیتال
 •  ارائه روش‌های پشتیبان‌گیری Online و Offline
 •  ارائه روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات بر بستر فضاهای ذخیره سازی SAN،DAS،NAS
  EMC،HP،Hitachi،QNap
 •  پشتیبان‌گیری و بازیابی، پیکربندی سیستم عامل‌ها و نرم‌افزار‌های کاربردی و سخت‌افزار‌های شبکه ‌
  SolarWinds, ManageEngine
 •  پشتیبان‌گیری و بازیابی پایگاه‌های داده
  Rman
 •  پشتیبان‌گیری و بازیابی فایل‌ها و اطلاعات حساس کاربران شبکه
  Symantec Backup Exec, Acronis
 •  پشتیبان‌گیری و بازیابی سیستم عامل‌ها و ماشین‌های مجازی
  Acronis, Veeam
 •  آزمایش نسخه‌های پشتیبان از لحاظ یکپارچگی و کارایی