شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213
مانیتورینگ شبکه چیست؟
وظیفه اصلی که یک مانیتورینگ شبکه به عهده دارد، مانیتور کردن انواع ترافیک جاری میان دستگاه‌های موجود در شبکه است. به بیانی واضح تر، یک سیستم مانیتورینگ بررسی می‌کند که آیا یک دستگاه در شبکه شما کار می‌کند یا خیر. این ابزار پیامی به سمت دستگاه موردنظر ارسال می‌کند و در صورت مطلوب بودن وضعیت دستگاه، پیغام پینگ را مبنی بر سلامت دستگاه دریافت خواهد کرد. علام هشدار، تشخیص مشکلات و پیش بینی وقایع از وظایف اصلی مانیتورینگ شبکه در سطح کسب و کار به شمار می‌رود. هشدارها هنگامی که بروز مشکلات شبکه ای (مثل responsive نبودن یک برنامه کاربردی) یا هنگامی که به طور کلی خطایی وجود داشته باشد (مثل بروز یک خطای قریب الوقوع در یک پردازش) به کار گرفته می‌شوند. عیب یابی، اطلاعاتی را به ادمین سیستم جهت برطرف کردن خطای موجود مورد نیاز و یا پیکربندی یک سیستم جهت انجام عملیات به صورت مستقل به هنگام بدست آمدن بازه‌های عملکردی تعیین شده قرار می‌دهد.
مزایای استفاده از مانیتورینگ شبکه
اولین مزیتی که در یک مانیتورینگ شبکه خوب می‌بایست در نظر گرفته شود کاهش هزینه‌هاست. قابلیت مشاهده تمامی اجزا شبکه در یک پنل و همچنین داشتن وضعیت ترافیک شبکه به ما این قابلیت‌ها را خواهد داد: یافتن دستگاه‌های قدیمی که ممکن است از وجود آنها اطلاعی نداشته باشیم و بازیابی نتیجه بخش آنها، فهرست کردن اجزا به منظور مدیریت آنها با سهولت بیشتر، شناسایی مشکلات شبکه‌ای به روشی ساده، برای مقابله هر چه زودتر با آنها.
چه زمانی می توان ازمانیتورینگ شبکه استفاده کرد؟
در بسیاری از موارد، مستقل از راه‌حل انتخاب شده، ما بر این واقعیت پافشاری می‌کنیم که مانیتورینگ شبکه هسته فعالیت برای هر سازمان یا شرکت است. اگر کسب و کار شما فراهم آوردن خدمات مشتریان است و این خدمات به زیرساخت شما بستگی داشته باشد، آنگاه شما حتما می‌بایست شبکه خود را مانیتور کنید تا قادر به شناسایی و رفع خطاهای بوجود آمده باشید و از رنجش مشتریان به علت یک سرویس Down شده جلوگیری کنید. در صورتی که خدمات مشتری شما مستقل از شبکه‌ها و دستگاه‌های شماست، شما می‌بایست به خاطر داشته باشید زمانی که اقدام به استفاده از ایمیل سرور شخصی خود، سیستم‌های DHCP، DNS و غیره می‌کنید، آنگاه شبکه شما می‌بایست مانیتور گردد. توجه داشته باشید که هیچ‌گاه راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ شبکه را به بهانه‌ی آنکه نمی‌خواهیم تصیمیم شتاب‌زده بگیرید به تاخیر نیاندازید، خصوصاً اگر شبکه شما را در حالت اختلال باشد.
روش های ارتباط با دکتر تک
تیم متخصص دکتر تک با داشتن تجربه ی تخصصی، مشاوره ای کامل با توجه به شرایط و نیاز های مراکز شما ارائه خواهد داد. برای اطلاعات بیشتر از روش های زیر اقدام نمایید.