شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213

مجازی سازی چیست؟

شبیه سازی خدمات و قابلیت‌های شبکه در قالب یک شبکه ‌ی منطقی را مجازی سازی شبکه گویند. درواقع مجازی سازی شبکه، دیوایس ها و قابلیت های شبکه را (سوئیچ، فایروال، load balancing و…) به صورت مجازی ارائه می کند. مجازی سازی شبکه یکپارچگی بهتر با محیط مجازی و پشتیبانی گسترده از آن را فراهم می کند. مجازی سازی شبکه به سازمان ها کمک می ‌کند تا به صورت متمرکز و بدون تماس فیزیکی با زیرساخت شبکه، آن را مدیریت کنند. از همه مهم تر، این راهکار سهولت در گسترش خدمات و تجهیزات، و همچنین توزیع و تنظیم بارکاری و منابع را به ارمغان می آورد. از این رو سازمانها با خیال راحت می توانند نیاز های محاسباتی در حال رشد خود را برآورده کنند.

یکی از بهترین راهکارهای افزایش بهره‌وری و بهینه‌سازی تجهیزات سخت افزاری مجازی سازی می‌باشد. مجازی سازی راهکارهای مختلفی ارائه می ‌کند که یکی از مهمترین آنها مجازی سازی شبکه می باشد.
شبیه سازی یک پلتفرم سخت افزاری (مانند سرور، استوریج و…) در قالب نرم افزار، مجازی سازی می باشد. در واقع با استفاده از مجازی سازی، عملکردها از سخت افزار مستقل شده و به صورت یک نمونه‌ی مجازی، شبیه‌سازی می‌شوند. این نمونه‌های مجازی، می‌توانند همان کارکرد نمونه‌های فیزیکی را داشته باشند.
راهکار مجازی سازی پلتفرم‌ها را قادر می‌سازد تا از قابلیت‌ها و دستگاه‌های مجازی مختلفی پشتیبانی کنند. به طوریکه این قابلیت‌ها می‌توانند زمانی که به آنها نیاز داریم مورد استفاده قرار بگیرند. این امر موجب صرفه جویی در هزینه ها و افزایش انعطاف پذیری شبکه می شود. مجازی سازی بسیاری از کارهایی که مدیران شبکه به صورت دستی انجام می دادند را اتوماتیک انجام می‌دهد.
در شبکه‌های سنتی، خدمات شبکه با استفاده از تجهیزات سخت افزاری (سوئیچ، روتر، فایروال و…) ارائه می‌شوند. خرید و پیاده سازی این تجهیزات، می‌تواند هزینه‌های زیادی را به سازمانها تحمیل کند. از طرفی مدیریت هر یک از این تجهیزات به صورت جداگانه، کار ساده‌ای نیست. از آنجاییکه پیاده سازی و نگهداری شبکه های سنتی، به مرور زمان پیچیده تر و پرهزینه تر می‌شوند، سازمانها در بخش زیادی از زیرساخت های خود به مجازی سازی شبکه روی آورده اند.

انواع مجازی سازی

 • ایجاد بهره وری بهتر از سیستم شبکه
 • بالا بردن سرعت تبادلات
 • راحتی دسترسی به شبکه
 • صرفه جویی در مقدار هزینه ها
 • ایجاد تجمیع سرویس‌های سازمان در یک بخش
 • پیاده سازی سریع سرویس‌های گوناگون درون شبکه و همین طور ایجاد سریع سرویس های جدید به جهت افزایش کسب و کار سازمان مورد نظر
 • پشتیبانی و مدیریت بهتر شبکه
 • یکپارچه سازی منابع داخل شبکه
 • ایجاد محیط های تست و کنترل
 • کم شدن هزینه نگهداری و همین طور نیروی انسانی
 • دسترسی راحت‌تر
 • بالا بردن ضریب امنیت در استفاده از این بخش

مزایای استفاده از خدمات مجازی سازی شبکه شرکت فنی مهندسی دکتر تک:

مجازی سازی سرور یعنی مستقل کردن سرویس دهنده های نرم افزاری و سیستم عامل‌ها از سخت افزار یک سرور، به عبارت دیگر راه اندازی یک سرویس و یا سیستم عامل بر روی یک بستر واسطه

تماس با دکترتک

هم اکنون تماس بگیرید!

مزایای استفاده از سرورهای مجازی در مقایسه با ساختار سنتی:

 1. کاهش هزینه خرید یک سرور سخت افزاری برای هر سیستم عامل و یا سرویس دهنده ای
 2. ایزوله کردن انواع سرویس‌ها و سرویس دهنده ها بر روی یک سخت افزار
 3. استفاده بهینه از منابع سرورهای موجود و کاهش هزینه برق و سرمایش
 4. مدیریت یکپارچه و انعطاف پذیری سیستم‌ها
 5. تخصیص منابع موجود اعم از پردازشگر، حافظه، کارت شبکه، و هارد دیسک به هر ماشین مجازی به میزان مورد نیاز و تغییر آن در صورت لزوم
 6. کاهش میزان فضای اشغال شده توسط سرورها
 7. کاهش Down Time در شبکه
 8. از بین بردن Hardware Dependency

مجازی سازی دسکتاپ:

در واقع در این روش مجازی سازی، می توان به کاربران فارغ از اینکه از چه دستگاه و یا سیستم عاملی استفاده می کنند (رایانه، موبایل، تبلت و … با انواع سیستم عامل ها: ویندوز، لینوکس، اندروید و…) از طریق بستر شبکه (LAN,WAN,Internet) دسترسی به دسکتاپ مخصوص به خودشان را بدهیم.
فارغ از نوع دستگاهی که یک کاربر دارد می توانیم تجربه ی کار با یک رایانه با انواع سیستم عامل ها را به وی بدهیم.

مزایای استفاده از مجازی سازی دسکتاپ:

 1. کاهش دادن پهنای باند مورد استفاده شبکه
 2. کاهش هزینه‌های خرید و نصب
 3. آسانی در ارتقا نرم افزارها و همین طور سهولت در ارتقا سخت افزارهای مجازی
 4. امکان ایجاد مدیریت بهتر و کاهش بار کاری مدیریتی به دلیل مدیریت متمرکز
 5. افزایش امنیت و آسانی در دسترسی به وسیله جمع آوری و یکپارچه سازی داده‌ها
 6. ایجاد یک محیط کار یکپارچه جهت کاربران به دلیل جدا شدن سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی از سخت افزار
 7. امکان پاسخ سریع به درخواست و مشکلات کاربران
 8. استفاده مناسب و مؤثر از منابع
 9. بهره برداری بهینه از بخش‌های سخت افزاری (سی پی یو، دیسک، حافظه و برق) و به‌کارگیری بهتر آن‌ها
 10. اعمال رمزگذاری و ایجاد محدودیت جهت کاربران جهت مواقع استفاده غیر مجاز از سیستم
مجازی سازی برنامه ها به این معنی است که هر یک از نسخه ها از هر نوع نرم افزاری با توجه به ویندوز در یکی از سرورهای اصلی نصب شده و چناچه کاربری به آن نیاز پیدا کرد می‌تواند از راه یک رابط محلی نرم افزار مورد نظر خود را در سیستم خود دیده و آن را اجرا نماید. کاربر می‌تواند هم در یک شبکه داخلی بوده و یا با اتصال به اینترنت به نرم افزار مورد نظر خود دسترسی پیدا کند. در این روش نرم افزارهای کاربردی در میزکار هر سیستم قرار ندارد و تنها بر روی یک سرور نصب می‌گردد و برای اجرای آن نیازی به نصب آن در تک تک سیستم‌‎های کاربری نیست.
مجازی سازی نرم افزارها باعث می‌شود به نصب هیچ‌گونه نرم افزارهای بر روی سیستم تک تک کاربران نیازی نباشد و فقط با برقراری ارتباط در شبکه داخلی و یا اینترنت به نرم افزار مورد نظر دسترسی پیدا کرد. با توجه به این که منبع پردازش بخش کاربر درگیر نرم افزاری نصب شده نیست و تنها کار اجرایی را انجام می‌دهد بنابراین کاربران این بخش می‌توانند از هر سیستم سخت افزاری مختلفی همچون تبلت، گوشی موبایل و با هر سیستم عامل نصبی از جمله اندروید، لینوکس، ویندوز، مک و غیره به این بخش دسترسی داشته باشد. با این تکنیک می‌ توان از هر مکانی از منزل یا محل کار و یا در مسافرت امکان دسترسی به نرم افزار مورد نظر را داشته باشیم.