شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213

چگونگی عملکرد چاپگر لیزری

 

پرینترهای لیزری بسیار شبیه دستگاه کپی عمل می کنند و از فن آوری های مشابهی بهره می برند. همانطور که در ادامه این مقاله خواهیم گفت، پرینترهای لیزری اولیه در واقع از روی دستگاه های فتوکپی اصلاح شده ساخته شده بودند. در دستگاه های فتوکپی، از یک نور شفاف برای ایجاد رونوشت های دقیق از یک صفحه چاپ شده استفاده می شود. نور، صفحه را بر روی یک درام حساس به نور می تاباند؛ الکتریسیته ساکن (همان عاملی که وقتی یک بادکنک را چند بار به لباس خود می مالید باعث می شود که به لباس بچسبد) باعث می شود که ذرات تونر به درام چاپگر بچسبد. سپس، تونر به روی کاغذ منتقل می شود و توسط غلطک های فیوزینگ “ذوب” می شوند و روی سطح کاغذ می چسبند. یک چاپگر لیزری هم دقیقا به همین صورت عمل می کند؛ اما در این میان، یک تفاوت مهم وجود دارد: چون هیچ صفحه اورجینالی برای کپی برداری وجود ندارد، لیزر باید آنها را از اول بسازد.
وقتی چیزی را چاپ می کنید، کامپیوتر یک جریان عظیم از داده های الکترونیکی (چندین مگابایت یا میلیون ها کاراکتر) را به چاپگر لیزری ارسال می کند. یک مدار الکترونیکی در چاپگر وجود دارد که معنی تمام این داده ها را می فهمد و می داند که آنها باید روی صفحه کاغذ به چه شکل ظاهر شوند. این مدار، یک اسکن لیزری را بر سطح درام در داخل چاپگر به عقب و جلو می کشد تا یک الگوی الکتریسیته ای ساکن ایجاد کند. الکتریسیته ساکن، نوعی پودر به نام تونر را جذب صفحه می کند. و در انتها نیز، درست همانطور که یک دستگاه فتوکپی عمل می کند، یک بخش اتصال دهنده وجود دارد که تونر را به کاغذ می چسباند.
درام پرینتر چیست؟
درام قطعه ای با بار مثبت است که به وسیله سیم شارژر به نام کورونا، شارژ می شود. هنگام چرخش درام، پرینتر، پرتو نور را روی قسمت های شارژ شده درام می تاباند.در دستگاه های لیزری اطلاعات از طریق یک الگو طراحی شده و جذب تونر به چاپ می رسد.
فیوزینگ چاپگر چیست؟
فیوزینگ پرینتر قطعه ایست که در هنگام چاپ نهایی، باعث گرما می شود. فیوزینگ چاپگر گرما و حرارت لازم را برای ذوب کردن تونر و چسبیدن آن به کاغذ را فراهم میکند و از دو غلطک گرم ساخته شده که از درام تغذییه می کند. وقتی تونر روی کاغذ حرکت میکند سطح درام به وسیله لامپ هایی که وجود دارند گرم می شود. برقراری ارتباط با چاپگر چگونه است؟ کنترل کننده پرینتر، حافظه داخلی چاپگر است. چاپگر از طریق راه های زیادی به کامپیوتر هاست(میزبان)ارتباط برقرار می کنند.اتصال سیمی از طریق پورت USB سریال صورت می گیرد ولی اتصالات بدون سیم از طریق بولوتوث و WIFI وصل می شود. بیشتر چاپگر های لیزری به چند کامپیوتر از طریق شبکه وصل می شوند. قابلیت به اشتراک گذاری پرینتر و مدیریت چاپ در محیط های اداری یکی از دلایل محبوبیت آن ها هستند.
لیزر اسکنر چیست؟
لیزر اسکنر درواقع باعث کشیدن تصویر روی کاغذ می شود. لیزر پرینتر لیزری یک جسم ثابت است. در پرینتر جوهر افشان، جوهر در مناطق مورد نظر ریخته می شود و منجر به چاپ بر روی کاغذ می شود. در پرینتر های لیزری پالس های لیزر بر روی پالس های نوری روی درام پرینتر تابیده می شود و چرخش درام باعث پخش تونر می شود و بار های نا همنام تونر و کاغذ باعث جذب یکدیگر شده و منجر به چاپ بر روی کاغذ می شود. لیزر تنها در محور افقی حرکت می کند. با توجه به سرعت چاپگرهای لیزری یک موتور چاپ برای هم زمان سازی و مدیریت این فعل و انفعالات وجود دارد. برخی از چاپگر ها از کیفیت کمتری برخوردارند که در این پرینتر ها به جای لیزر از یک نوار LED استفاده می شود. بیشتر فوتوکپی ها و پرینر های لیزری از روش یکسانی برای چاپ استفاده می کنند که تنها در شیوه گرفتن عکس متفاوت هستند.
تونر چیست؟
تونر ترکیبی از رنگدانه و پلاستیک است و مواد تشکیل دهنده تونر فقط جوهر نیست! پلاستیک به وسیله رنگدانه برانگیخته می شود سپس تونر ذوب می شود و به کاغذ می چسبد این عمل باعث جلوگیری از لکه شدن و پخش شدن تونر می شود. ترکیب و دوام تونر کیفیت کلی چاپ را تحت تاثیر قرار می دهد. دستگاه های کپی عکس ها را از طریق بازتاب نور رسیده از اصل مدرک دریافت می کند در صورتی که پرینتر های لیزری اطلاعات را به صورت دیجیتالی دریافت می کنند. بیشتر کارتریج های موجود به جز موارد خاص تشکیل شده از دولوپر، درام، تونر، قیف... هستند.
دولوپر چیست؟
تونر در یک قیف در داخل کارتریج تونر نگهداری می شود. دولوپر باعث انتقال تونر از محفظه قیفی شکل به درام می-شود. دولوپر هم مثل درام دارای الکتریسیته ساکن ولی با قدرت و بار کمتری است. بار الکتریکی آن منفی است. این دانه ها به یک غلطک فلزی چرخشی که تونر را در آن حرکت می دهد وصل است. درام بالای کاغذ حرکت می کند و تونر به کاغذ می چسبد. در این مرحله تنها چیزی که باعث قرار گرفتن تونر روی کاغذ می شود گرانش است. اگر به کاغذ ضربه بزنید ممکن است تصویر روی کاغذ ازبین برود. کاغذ باید از فیوزینگ عبور کند تا تونر به کاغذ بچسبد. غلطک فیوزینگ بوسیله لامپ های کوارتز گرم می شوند که باعث چسبیدن تونر به کاغذ می شود

پرینترهای لیزری اچ پی اولین پرینترهای لیزری رومیزی دنیاست. اولین پرینتر لیزری اچ پی در سال ۱۹۸۴، اولین پرینتر رنگی لیزری اچ پی در سال ۱۹۹۱ ارائه شده اند.

کمپانی کره‌ای سامسونگ امروزه به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی در دنیا تبدیل شده است. این شرکت در سال ۱۹۳۸ در کره‌ی جنوبی تاسیس شد و اکنون پس از گذشت ۸۰ سال، دارای تعداد زیادی زیر مجموعه و شرکت تابعه در سرتاسر دنیا است. شعار سامسونگ، “تبدیل شدن به رهبر بازار دیجیتال جهان” است و از این رو، این شرکت در تولید محصولات مختلف، از نیم رساناها گرفته تا کشتی و شناورهای بزرگ فعالیت دارد. یکی از محصولات این شرکت، پرینترهای آن است که دارای کیفیت و دوام بالایی هستند.

چرا پرینتر من پرینت نمی گیرد؟

ممکن است پرینتر شما به منبع برق وصل نباشد. شاید هم شما در محیط ویندوز، پرینتر سامسونگ خود را به عنوان پرینتر پیش فرض انتخاب نکرده‌اید. ابتدا پرینتر را به برق متصل کرده، دکمه پاور آن را فشار دهید و سپس در محیط ویندوز، پرینتر سامسونگ را به عنوان پرینتر پیش فرض انتخاب کنید.
چرا پرینتر من ...؟
  • خرابی پرینتر سامسونگ می‌تواند به دلایل زیر هم باشد:
  • 1. کابل اتصال بین پرینتر و کامپیوتر به درستی متصل نشده است: آن را چک کنید.
  • 2. کابل اتصال صدمه دیده است: بهتر است تا کابل را در یک سیستم دیگر که به درستی کار می‌کند امتحان کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.
  • 3. تنظیمات پورت نادرست است: تنظیمات پرینتر ویندوز را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پرینت شما به پورت اتصال مورد نظر ارسال می‌شود. اگر کامپیوتر شما دارای چندین پورت است، مطمئن شوید که پورت پرینتر را به درستی انتخاب کرده‌اید.
  • 4. ممکن است خرابی پرینتر سامسونگ شما ناشی از پیکربندی نادرست آن باشد. تنظیمات پرینت را بررسی کنید تا از درست بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید
  • 5. دقت کنید که درایور پرینتر شما به درستی نصب شده باشد.
  • 6. پرینتر شما به درستی عمل نمی‌کند: پیام نمایش داده شده در کنترل پنل را بررسی کنید تا ببینید آیا چاپگر شما یک خطای سیستمی را نشان می‌دهد یا نه. در صورت بروز خطا با نماینده خدمات تماس بگیرید.
  • 7. دقت کنید، اگر سینی خروجی پرینتر پر باشد، عملیات چاپ متوقف می‌شود.

پرینتر کنون یکی دیگر از محصولاتی است که در کمپانی بزرگ کانن تولید می شود. به طور کلی پرینتر از جمله دستگاه های الکترونیکی است که در دنیای امروز، کاربرد های گوناگونی دارد: از مصارف فنی و اداری گرفته تا مصارف خانگی. با توجه به نیاز بالای کاربران به انواع پرینتر، کنون توجه و تمرکز ویژه ای را برای تولید پرینترهایی با قدرت بالا و نیز کیفیت مطلوب به کار بسته است.

پرینتر لیزری رنگی کنون

پرینتر لیزری رنگی کنون کار چاپ تصاویر و متن های رنگی را به خوبی انجام می دهد. این محصول مجهز به یک محفظه ی رنگ پودری می باشد که “کارتریج لیزری” یا “تونر” گفته می شود. پودر این پرینتر “تونر” نام دار به همین دلیل این نوع از پرینتر کانن “پرینتر تونری کانن” هم خوانده می شود. تعداد چاپ پرینتر لیزری رنگی کانن بسیار بیشتر از پرینتر جوهر افشان این شرکت است ، به همین دلیل ارزان تر تمام می شود. بیشترین استفاده ی پرینتر رنگی، برای چاپ فرم ها و اسناد اداری بوده و عموما برای چاپ اشکال گرافیکی، جدول در اسلاید های پاورپوینت و بروشور و نیز کاتالوگ های تجاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرینتر لیزری سیاه و سفید کنون

پرینتر لیزری سیاه و سفید کنون به خصوص برای محیط هایی که پرینت متن زیادی دارند بسیار قابل استفاده است. این پرینتر کانن برای چاپ متن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از پرینتر لیزری کانن، رنگ ندارد. در نتیجه نمی تواند تصاویر یا نوشته های رنگی چاپ کند. همچنین سرعت چاپ این پرینتر نسبت به پرینتر لیزری رنگی کانن بیشتر است. پرینتر لیزری سیاه و سفید کانن به دلیل دقت و سرعت بسیار بالا و دوام بیشتر، گزینه ی اول ادارات و مصارف خانگی می باشد. توانایی بیشترین پرینت تعداد صفحه را در ماه، یک ویژگی پر طرفدار در این محصول می باشد.
چاپگر مواد چاپ را از منبع کاغذ اشتباه انتخاب می‌کند.
این نوع خرابی پرینتر احتمالا به دلیل انتخاب اشتباه paper option در Printing Preferences اتفاق افتاده است. در بسیاری از نرم افزارها، انتخاب منبع کاغذ از تب Paper در Printing Preferences انجام می‌شود (دفترچه راهنمای پرینتر خود را مطالعه کنید، از Help پرینتر هم می‌توانید کمک بگیرید). حال منبع کاغذ صحیح را انتخاب کنید.
عملیات پرینت فوق العاده آرام صورت می‌گیرد.
احتمالا job تعریف شده بسیار پیچیده است، از پیچیدگی آن بکاهید یا تنظیمات کیفیت پرینت را تنظیم کنید.
نیمی از صفحه سیاه شده است.
این نوع خرابی پرینتر سامسونگ دو دلیل دارد: یا تنظیمات جهت بندی صفحه اشتباه است و یا سایز کاغذ شما با تنظیمات سایز کاغذ پرینتر همخوانی ندارد. آن‌ها را اصلاح کنید.
پرینتر من پرینت می‌گیرد، ولی متن چاپ شده اشتباه، درهم است!
کابل چاپگر شل یا معیوب است. درایور پرینتر به اشتباه انتخاب شده است. برنامه نرم افزاری بد عمل می‌کند: یک job را از برنامه ای دیگر پرینت بگیرید تا از عملکرد صحیح نرم افزار مطمئن شوید. سیستم عامل کامپیوتر شما مشکل دارد: یک بار ویندوز و پرینتر خود را ریست کنید.
صفحات پرینت گرفته شده سفید هستند.
کارتریج رنگ معیوب و یا خالی است بعضی قسمت های پرینتر مثل کنترلر یا بورد معیوب هستند: درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.
پرینتر نمی‌تواند از فایل های PDF به درستی پرینت بگیرد، برخی از شکل ها یا توضیحات PDF چاپ نمی‌شوند.
این مشکل می‌تواند به دلیل ناسازگار بودن فایل PDF با محصولات Acrobat اتفاق بیفتد. پرینت کردن یک فایل PDF به عنوان image احتمالا مشکل شما را برطرف می‌کند. گزینه Print As Image را از آپشن های Acrobat printing فعال کنید.