شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213

تعمیرات تخصصی پرینترهای جوهرافشان

پرینترهای جوهر افشان از زمان عرضه در اواسط دهه 80 میلادی تاکنون محبوبیت بالایی در بین کاربران یافته اند، به حدی که در این مدت درصد زیادی نیز افت قیمت داشته است. پرینترهای جوهر افشان فرآیند پرینت را با اسپری کردن قطره های جوهر بر روی سطح کاغذ انجام می دهند.در ادامه با نحوه کار و بخش های مختلف از یک پرینتر جوهر افشان آشنا می شوید.

 1. نرم افزار اجرایی, فایل انتخاب شده برای پرینت را به راه انداز نرم افزاری پرینتر ارسال می کند.
 2. راه انداز, اطلاعات را به قالبی قابل فهم برای پرینتر ترجمه و در دسترس بودن پرینتر برای اجرای پرینت را بررسی خواهد کرد.
 3. اطلاعات از راه انداز در کامپیوتر از طریق رابط کاربری (parallel,USB و غیره) به سمت پرینتر ارسال می شوند.
 4. پرینتر اطلاعات را از کامپیوتر دریافت و برخی از آنها را در حافظه میانی خود ذخیره می کند. پرینترها بسته به مدل می توانند از 512 کیلوبایت تا 16 مگابایت حافظه دسترسی تصادفی (RAM) برخوردار باشند. حافظه میانی می تواند قبل از دریافت کامل داده ها از کامپیوتر, پرینت را به اجرا گذارد و همچنین حافظه های میانی بزرگ می توانند اطلاعات پیچیده یا اطلاعات چند فایل را به طور هم زمان در خود نگه داری کنند.
 5. اگر پرینتر در یک دوره زمانی, میان پرینت ها بیکار بماند به طور خودکار وارد چرخه پاک سازی به منظور اطمینان از سلامت هِد می شود. پس از پایان این چرخه پرینتر دوباره  آماده به کار خواهد شد.
 6. مدار مجتمع, موتور پله ای متصل به کاغذ کش را فعال می کند. این باعث خواهد شد غلطک های درگیر با موتور برای کشیدن کاغذ از سینی یا کاغذ کش به حرکت درآیند. در صورتی که کاغذ کش ها موفق به برداشتن کاغذ نشوند چراغی به معنای ناتوان بودن در کشیدن یا خالی بودن از کاغذ در پرینتر روشن و همچنین پیغامی برای نمایش در کامپیوتر ارسال خواهد شد.
 7. زمانی که کاغذ درون دستگاه کشیده شد و ابتدای آن در جایگاه مورد نظر قرار گرفت, موتور پله ای متصل به هِد از تسمه برای حرکت دادن مجموعه هِد به سمت کاغذ استفاده می کند. در این زمان هِد تا مکان تعیین شده پیشروی کرده و با توقف در کسری از ثانیه اجازه می دهد تا جوهر بر روی کاغذ پاشیده شود. سپس برای پرینت نقطه های بعدی نیز همین مرحله تکرار خواهد شد. البته این توقف ها در حدی سریع هستند که به چشم انسان حرکت مداوم دیده می شود.
 8. با هر توقف نقطه های ترکیبی از رنگ های CMYK در مقدار های دقیق اسپری شده تا رنگ مورد نظر  ایجاد شود.
 9. بعد از هر خط, هد باز راه اندازی و به نقطه اول باز می گردد یا در حال بازگشت به طرف مخالف اقدام به پرینت محتوا بر روی کاغذ می کند. این روند تا زمانی که کاغذ و محتوا وجود دارد ادامه یافته و بسته به نوع پرینتر, کیفیت تعیین شده برای پرینت, نوع کاغذ و اندازه کاغذ می تواند زمان متفاوتی طلب کند. برای مثال بیشتر پرینتر ها می توانند برگه های سیاه و سفید را با سرعت 16 برگ در دقیقه پرینت کنند در حالی که پرینت یک برگ رنگی تمام صفحه ممکن است چیزی دو برابر سیاه و سفید زمان نیاز داشته باشد.
 10. زمانی که فرآیند پرینت به پایان رسید هِد در جایگاه خود پارک و غلطک ها کاغذ را به سمت خروجی هدایت می کنند. بیشتر پرینتر های امروزی از جوهر هایی با سرعت خشک شدن بالا استفاده می کنند به همین خاطر می توان بلافاصله پس از خروج کاغذ از دستگاه و بدون ترس از لکه شدن مورد استفاده قرار گیرد.
هد:
هسته یک پرینتر جوهر افشان هِد آن است که حاوی رشته ای از لوله ها با وظیفه اسپری کردن قطره های جوهر می باشد. برخی از پرینترهای جوهر افشان, هِد را درون کارتریج و به صورت یک مجموعه عرضه می کنند.
کارتریج جوهری:
بسته به تولید کننده و مدل پرینتر, کارتریج جوهری با ساختار های متفاوتی عرضه می شود. مانند کارتریج های رنگی و مشگی به صورت جدا از هم, رنگی و مشکی در یک کارتریج یا یک کارتریج مجزا برای هر رنگ.
موتور پله ای:
یک موتور پله ای وظیفه حرکت دادن (به عقب و جلو) هِد بر روی کاغذ را انجام می دهد. همچنین برخی از پرینترها از یک موتور پله ای دیگر برای پارک کردن سیستم هِد, زمانی که از پرینتر استفاده نمی شود بهره می برند. پارک کردن به معنی جلوگیری از حرکت تصادفی هد در هنگام بیکاری می باشد, مانند ترمز دستی در یک ماشین.
تسمه:
از تسمه برای اتصال سیستم هِد به موتور پله ای استفاده می شود.
نوار تثبیت گر:
برای اطمینان از حرکت دقیق و کنترل شده هِد از یک نوار تثبیت کننده استفاده می شود.
سینی و کاغذ کش:
بیشتر پرینترهای جوهر افشان ها از یک سینی برای ورود و خروج کاغذ استفاده می کنند اما برخی از نمونه ها نیز سینی کاغذ را حذف و کاغذ کش را جایگزین آن کرده اند. کاغذ کش ها معمولا به همراه یک درب باز شونده در قسمت بالای پرینتر قرار گرفته و به اندازه سینی های کاغذ ظرفیت ورودی ندارند.
غلطک ها:
وظیفه داخل کشیدن کاغذ از سینی یا کاغذ کش برای پیشروی به سمت هِد و دیگر فرآیند های بر عهده گروهی از غلطک ها می باشد.
موتور پله ای کاغذ کش:
برای بدست آوردن اطمینان از پیشروی دقیق کاغذ به سمت هِد و پرینت دقیق محتوا, غلطک ها با استفاده از یک موتور پله به طور منظم حرکت داده می شوند
مدار کنترل:
وظیفه کنترل فرآیند های مکانیکی در بخش های مختلف و همچنین کدگشایی اطلاعات دریافتی از کامپیوتر برای اجرای فرمان پرینت به وسیله یک مدار الکتریکی کوچک اما پیچیده انجام می شود.
درگاه رابط:
درگاه parallel همچنان توسط برخی مدل ها مورد استفاده قرار می گیرد, اما بسیاری از پرینتر های امروزی از درگاه USB استفاده می کنند. مدل های بسیار کمی نیز هستند که از درگاه های Serial یا SCSI استفاده می کنند

مقایسه کلی مزایا و معایب پرینتر های جوهر افشان

مزایا پرینتر جوهرافشان
پرینترهای جوهرافشان معمولا کوچکتر و سبک تر هستند. در نتیجه مناسب استفاده در اتاق خواب و دفاتر کار خانگی هستند چرا که فضای کمی را اشغال می کنند. ایده آل برای چاپ عکس های باکیفیت و اسناد با تصاویر زیاد هستند. پرینترهای جوهرافشان توانایی بهتری در ترکیب رنگ و ارائه تنوع رنگی نسبت به پرینترهای لیزری دارند. قیمت پرینترهای جوهرافشان کمتر از پرینترهای لیزری است. به زمان گرم شدن پیش از چاپ نیاز ندارند. بر روی انواع مختلف کاغذ مانند کاغذ گلاسه، کاغذ هنری و پارچه قابلیت چاپ دارد. با کاغذهایی با ابعاد بزرگ سازگار است.
معایب پرینتر جوهرافشان
جوهر آن بسیار گران است. مخصوصا کاربرانی که بطور منظم چاپ می کنند باید دائما کارتریج های جدید بخرند چرا که کارتریج های جوهر تنها قادر به چاپ چند صد صفحه هستند. از پرینترهای لیزری کندتر است. حجم برگه کاغذ کمی دارد (50 تا 100 برگه) این موضوع برای کاربری که نیاز به چاپ با تعداد بالا دارد آزاردهنده است. چرخه کار ماهیانه پایینی دارد (تعداد چاپ در ماه که به قطعات مختلف دستگاه آسیب نمی زند). سریع ترین پرینتر جوهر افشان می تونه با سرعت ۳۷ برگ در دقیقه پرینت سیاه و سفید بگیره. این عدد، مقدار بسیار خوبیه که با در نظر گرفتن کیفیت خروجی این پرینتر ها ، داشتن یک پرینترجوهر افشان پرسرعت به شما بهترین کیفیت وهم کمیت رو میدهد. به علاوه پرینتر های جوهر افشان از نظر سرعت هم می توانند با پرینتر های لیزری رقابت کنند. همچنین هزینه ی سرویس و یا تعمیر پرینتر های جوهر افشان به دلیل پایین تر بودن سطح تکنولوژی و همچنین ساده تر بودن مکانیزم پرینت گرفتن اونها و سایز کوچکتر اونها ، کمتر و ارزون تر هست. که این امر موجب میشه که تعمیرشون آسون تر باشه و اکثر تکنیسین ها با ساختار و مکانیزم این پرینتر ها آشنا هستند و می توانند به راحتی با این نوع پرینتر کار کنند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان کنون

 

از مزایای قابل توجه این نوع پرینترها باید به کوچک بودن و سبک تر بودن آنها شاره کرد. از این نظر برای مصارف خانگی و دفاتر کوچک بسیار مناسب هستند. اما شاید مزیت اصلی پرینتر جوهری کانن، ایده آل بودن آنها برای چاپ عکس باشد. پرینترهای جوهرافشان توانایی بهتری در ترکیب رنگ و ارائه تنوع رنگی نسبت به پرینترهای لیزری دارند. همچنین قیمت پرینترهای جوهرافشان کانن نسبت به مدل های لیزری کمتر است. با این حال، معایبی نیز برای این دستگاه ها ذکر شده است. جوهر کارتریج پرینترهای جوهرافشان بسیار گران است. حجم این کارتریج ها بسیار کم بوده و در صورت چاپ منظم، نیاز بیشتری به شارژ کارتریج وجود دارد. همچنین سرعت چاپ در پرینترهای جوهری کمتر از پرینترهای لیزری است. از دیگر معایب قابل توجه پرینتر جوهری این است که اگر مدت زمان زیادی با آنها پرینت گرفته نشود و یا کارتریج ها شارژ نشوند، کانال های هد مسدود شده و مشکلات جدی برای دستگاه ایجاد می شود. رفع این مشکلات هزینه های زیادی به دنبال خواهد داشت.

پرینتر های جوهر افشان کنون

 

پرینترهای جوهر افشان کانن از جمله دستگاه هایی هستند که در ادارات، عکاسی ها و حتی در برخی از منازل ممکن است آنها را دیده باشید. این نوع پرینترها با پرینترهای لیزری کانن تفاوت دارند. تفاوت اصلی نیز در نوع مواد به کار رفته در کارتریج است. در پرینترهای جوهری از جوهر مایع استفاده می شود اما در پرینترهای لیزری از پود جامد به نام تونر در کارتریج ها استفاده به عمل می آید. همین موضوع سبب شده تا برخی از قطعات آنها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در پرینتر جوهر افشان، انتقال جوهر از کارتریج به کاغذ توسط هد انجام می شود اما در پرینتر لیزری به جای هد، قطعات دیگری از جمله درام نقش آفرینی می کنند. با این حال، هر یک از این پرینترها کاربردهای متفاوتی دارند و برای انجام امور مشخصی مناسب هستند. کانن از بزرگ ترین تولید کنندگان انواع پرینترهای جوهری و لیزری است.
شرکت سِیکو اپسون (اپسون مخفف « Son of Electronic Printer» به معنی پسر پرینتر یا چاپگر الکترونیکی است) که بیشتر با نام «اپسون» شناخته می شود یک شرکت ژاپنی است که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان چاپگر و تجهیزات مرتبط با اسکن و نمایش تصاویر در سطح جهان به شمار می رود. شرکت اپسون که دفتر مرکزی آن در شهر سوگا از استان ناگانوی ژاپن قرار داشته و در سطح جهان شرکتهای زیرمجموعه فروانی دارد، محصولات مختلفی را تولید می کند که از آن جمله می توان به چاپگرهای جوهرافشان، ماتریس سوزنی و لیزری، اسکنر و … اشاره کرد.

ویژگی‌های قابل مشاهده در خروجی‌های چاپگر جوهرافشان:

 • دقت بالا
 • کوچک بودن نقاط (ذرات) به طوری که ضخامت قطر این نقاط بین ۵۰ تا ۶۰ میکرون است (از موی انسان کوچک تر، ۷۰ میکرون)
 • رنگ‌های متفاوت نقاط و ترکیب آنها با هم و تشکیل تصاویر با کیفیت بالا