شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213

چه مواردی می‌تواند موجب خرابی سرور شود؟

گرمای اتاق سرور، نصب سرور در محیط غیراستاندارد، نوسانات برق متصل به سرور، نصب سرور توسط افراد فاقد تخصص و ...

تعمیرات فوق تخصصی سرور

تفاوت های PC و Server

 

در بسیاری از موارد سخت افزارهایی که در یک PC و در یک سرور استفاده می شوند اینقدر هم متفاوت نیستند . هر دو از یک ساختار ساده از اجزای سخت افزاری مانند CPU ، RAM ، Power Supply و … استفاده می کنند ، اما سخت افزارهایی که در سرورها استفاده می شود از نظر ظاهری برای کسانی که تا کنون فقط از PC ها استفاده کرده اند ممکن است کمی غریبه به نظر بیایند . این اجزای سخت افزاری با اینکه تا حدودی شبیه همانهایی هستند که در PC های معمولی استفاده می شوند اما بسیار بسیار پیشرفته تر از PC ها هستند. بسیاری از سخت افزاری هایی که در سرورها استفاده می شوند قابلیت redundancy یا fail-over دارند ، یعنی زمانیکه مثلا power سرور شما دچار مشکل شود بدون اینکه سرور خاموش شود می تواند از power جانبی نصب شده بر روی سرور استفاده کند. و یا اگر یکی از هارد دیسک ها و FAN های سرور دچار مشکل شود ، شما بدون نیاز به خاموش کردن سرور می توانید آنها را سرور جدا کرده و سخت افزار جدید را جایگزین کنید. البته ممکن است با خود بگویید که PC هایی هم هستند که این قابلیت ها بر روی آنها تعبیه شده است ، اما بایستی توجه کنید که این قابلیت های بیشتر ویژه سرورهای سخت افزاری هستند تا PC های خانگی ، در اصطلاح به قابلیت جداسازی سخت افزاها در حین روشن بودن سرور و جایگزینی آنها Hot Swap گفته می شود.

سرور های داری قالب های استاندار متفاوتی هستند و عموما در سه شکل مختلف میتوان سرورها را دسته بندی کرد.​

سرورهای تیغه ای یا blade بصورت فشرده و ماژولار طراحی شده اند.که در بعضی مواقع از اصطلاح شاسی نیز برای انها استفاده میشود.این نوع سرورها در محفظه هایی بصورت تیغه ای طراحی شده اند.1و بر روی یک سیستم enclosure قرار میگیرند.در بعضی از مدلهای خاص میتوان تا 128 از این ماژول ها را  در یک رک قرار داد.

در یک  ماژول یا تیغه سرور و دیگر تجهیزات ذخیره سازی مانند فن , پاور ,سیستم خنک کننده و دیگر اتصالات شبکه  قرار مگیرند.سرور های blade بطور کلی نسبت به رک سرورهای فضای کمتری در درون رک اشغال میکنند.در این سرورها بدلیل اینکه از برق و cooling server مشترک برای هر سرور  استفاده میشود برق کمتری مصرف میکنند.و این دلیل باعث میشود گرامای کمتری تولید شود.و در نتیجه شاهد کاهش هزینه برای خنک نگه داشتن سیستم و بالا رفتن عمر مفید دستگاه باشیم. این سرورها به علت اینکه بصورت فشرده طراحی شده اند . قابلیت انعطاف زیادی دارند و باعث کاهش هزینه در دیتا سنتر ها می شوند.

سرور های برجکی یا Tower شباهت بسیار زیادی به case هایی دارند که بعنوان pc استفاده می شوند.که این نوع Case ها در سرورهای برجکی به نام Tower شناخته می شوند.که چندین برجک بطور همزمان می توانند بر روی پردازش های مختلف بصورت همزمان کار کنند. سرور ها را میتوانیم بشکل ستونی بر روی زمین قرار داده و یا آنها را در درون رک  قرار بدهیم و استفاده کنیم.اشکال عمده  سرور های برجکی مربوط به مدیریت کابلها است.سرور های tower به گونه ای طراحی شده اند که شما نمی توانید مدیریتی بر روی کابل های متصل به آن داشته باشید

سرور های قفسه ای یک نوع از سخت افزار شبکه است که بصورت کاملا افقی درون rack قرار میگیرند.چندیدن Rack Mount را میتوان در یک قفسه قرار داد.از قابلیتها های مهم این نوع سرور های می تواند انبساط پذیری فوق العاده آنها نام برد.در رک سرورها جریان هوا بخوبی در جریان است و به همین دلیل عمر و کارایی سرور نسبت به انواع سرورهای دیگر بالاتر می رود.و قفسه های سرور قابل تنظیم می باشند .شما می توانید قفسه های خالی را حذف کنید برای بهبود عملکرد و جریان هوایی بهتر در سرور های قفسه ای.این نوع سرور ها از امنیت مطلوبی برخوردار هستند بدلیل اینکه از پنل های قفل شده یا لاک پنل استفاده میکنند برای جلوگیری از دسترسی کاربرانی که از سطح دسترسی در نظر گرفته شده برخوردارد نیستند. نگه داری و سرویس این سرور ها بسیار راحت و کاربرپسند است. به دلیل اینکه همه پنل ها در یک رک قرار دارند و دسترسی به پنل ها بسهولت انجام می شود.

 • دکتر تک چه اقداماتی را در حوزه نصب، تعمیر و ریدبندی سرور انجام می‌دهد؟
 • تعمیر تخصصی سرور
 • تعمیر پاور سرور اچ پی
 • تعویض و تعمیر مادربرد سرور
 • تعویض و تعمیر شاسی سرور
 • تعویض و تعمیر کنترلر سرور
 • تعویض و تعمیر رید کنترلر سرور
 • تعویض و تعمیر رایزر برد سرور
 • تعویض و تعمیر فن خنک کننده سرور
 • تعویض و تعمیر هارد سرور
 • جایگذاری سرور داخل رک
 • سرویس دوره‌ای انواع سرور