شرکت فنی مهندسی سمیرغ نت پاسارگاد با نام تجاری دکتر تک به شماره ثبت 24213

چرا اطلاعات از بین می رود!؟

2. ایراد فیزیکی(Physical Damage): آسیب فیزیکی قطعات ذخیره ساز که نتیجه آن عدم شناسایی قطعه  توسط سیستم و یا درست شناسایی نشدن قطعه در سیستم را در پی دارد.
  • آسیب دیدن هدها(Head crash) و یا خرابی موتور به واسطه ضربه و یا سوختن بورد در هاردها بواسطه نوسانات برق
  • خم شدن و یا شکستکی
  • خراشیده شدن
  • سوختگی
  • بد سکتور
  • یخ زدگی

به دو دلیل اصلی اطلاعات از دست می رود:

 

1. ایراد منطقی(Logical Damage): هر گونه دستکاری و آسیب رساندن به ساختمان فایلهای سیستمی که نتیجه آن این است که اطلاعات توسط سیستم عامل قابل دسترسی نباشد. و دلایل زیر باعث بروز این ایراد می باشند:
  • اشتباهات کاربران مثل پاک کردن یا فرمت کردن و دوباره نوشتن
  • نوسانات برق
  • تخریب توسط ویروسها
  • بد سکتور

اگر اطلاعات از دست رفت، چه باید کرد؟ چندین سالی است که گرفتن عکس های یادگاریمان توسط دوربین های دیجیتال گرفته و روی مموری ذخیره می شود و سالهاست که اطلاعات شخصی و اداری و ... را روی هارد های رایانه ذخیره می کنیم ولی تا به حال فکر کردید که اگر روزی به اشتباه یا بطور اتفاقی اطلاعاتتان را از دست بدهید چه کارهایی را باید انجام بدهید تا امکان بازیابی اطلاعات از روی ذخیرساز دستگاهتان راحت تر صورت بگیرد؟

و حالا ما به شما این اصول را یادآور می شویم، زمانیکه اتفاقی برای اطلاعات شما می افتد: 1-ابتدا خونسردی خودتان را حفظ کنید چرا که در این لحظه ممکن است دست به هر کاری بزنید. 2- اگر قطعه آسیب فیزیکی دید سعی کنید آن را از دستگاه جدا کنید و به هیچ وجه آن را روشن نکنید. 3-اگر پیغام فرمت کردن درایوها را بر روی سیستم مشاهده کردید هیچ وقت آنرا فرمت نکنید. 4-در صورتی که اطلاعات شما به هر دلیلی پاک شد اطلاعاتی با همان اسم و یا اطلاعات قدیمی آن را روی سیستم بازنویسی نکنید. 5-رابط ها و کابل های برق و دیتا را کنترل و از سالم بودن آن مطمئن شوید چون ممکن است در اثر کار زیاد آسیب دیده باشند. 6-از هر گونه دستکاری غیر حرفه ای چه توسط خودتان چه توسط افرادی که تخصص و اطلاعات کافی ندارند جلوگیری نمایید. 7-با افراد و یا مراکز حرفه ای بازیابی اطلاعات مشورت نمایید تا شما را درست راهنمایی کنند.

قسمت های مختلف هارد دیسک

Platter یا دیسک ها:
این صفحات در هنگام فعالیت سرعتی بین 3600 تا 7200 rpm یا دور در دقیقه دارند. که ساختار این صفحات به گونه ای است که بتواند این تعداد چرخش را تحمل کند. این دیسک ها ظاهری صاف و صیقلی دارند. برای اینکه دیسک قادر به ذخیره اطلاعات بیشتری باشد معمولا هارد دیسک هایی بصورت چند بشقابی (Multi Platters)ساخته می شوند. این صفحات داده ها را بصورت مغناطیسی در قسمت های ریز که سکتور (Sector) نامیده می­شوند و قابلیت ذخیره یک بیت را دارند حفظ می­کنند. در هر اینچ از صفحه تقریبا 30000 سکتور برای ذخیره وجود دارد.
Actuator یا کنترل کننده مرکزی:
کنترل کننده مرکزی که بازوی مکانیکی را کنترل می­کند و به اصطلاح مغز هارد دیسک است و بسیار دقیق است و با سایر قطعات کامپیوتر در ارتباط است.
Arm یا بازوی متحرک دیسک:
بازوی متحرک دیسک که هد را کنترل می کند و به نقطه مورد نظر می رساند. این بازو می تواند سر هد را از لبه ی دیسک (platter) تا نقطه مرکزی آن ببرد.
head یا سر خواندن و نوشتن
سر خواندن و نوشتن توسط بازو جابجا می شود و وظیفه خواندن و نوشتن بر روی سکتورهایplatter را عهده دار است, به این صورت که در هنگام نوشتن , مقدار های صفر و یک در سکتور قرار می گیرد و برای خواندن نیز مقادیری که در این سکتورها قرار دارد را حس کرده و معادل صف یا یک منطقی آن را تحویل می دهد.
Spindle یا موتور چرخان
موتور چرخان که وظیفه اش چرخاندن دیسک ها یا platter است. این قسمت توانایی چرخش 4200 تا 15000 دور در دقیقه را دارد.

کمپانی بک‌بلِیز زمانی که از 25 هزار درایو هارددیسک برای پشتیبان‌گیری داده استفاده می‌کرد، نتیجه‌ی بررسی آماری خود را منتشر کرده بود که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در این تصویر درصد سالم ماندن هارددیسک‌هایی با برند هیتاچی، سیگیت و وسترن دیجیتال پس از گذشت 36 ماه جمع‌آوری شده است.

مشاهده می‌کنید که پس از 2.5 سال استفاده، حدود 26.5 درصد هارددیسک‌های سیگیت خراب شده‌اند اما جالب است که هارددیسک‌های هیتاچی تنها 3.1 درصد خرابی داشته‌اند. اگر از دوام محصولات توشیبا و سامسونگ می‌پرسید، اینطور اعلام شده که تعداد کافی برای ارایه‌ی آمار استفاده نشده است. منطقی است که برای یک بررسی خوب آماری، تعداد نمونه‌های آزمایش شده زیاد باشد.
در نمودار سمت راست مشخص است که بدترین برند Seagate است، مدل 1.5 و 3 ترابایتی سالانه حدود 10 درصد تلفات دارند! مدل 4 ترابایتی تنها 3 درصد تلفات داشته که ما را به خرید مدل 4 ترابایتی سیگیت تشویق می‌کند. اما در مورد وسترن دیجیتال، خرابی‌ها کمتر است و در مورد مدل 3 ترابایتی، درصد خرابی بیشتر و در حدود 6 درصد است. اگر قصد خریدن محصولات وسترن دیجیتال را دارید، بهتر است بیشتر تحقیق کنید، شاید مدل 2 یا 4 ترابایتی نسبت به مدل 3 ترابایتی بهتر باشد.
Western Digital Corporation (مخفف WDC، که معمولا وسترن دیجیتال یا WD می نامند) یک شرکت آمریکایی است که سازنده هارد دیسک های کامپیوتری و ذخیره سازهای داده است. این شرکت، محصولات با تکنولوژی داده، شامل دستگاه های ذخیره سازی، سیستم های دیتاسنتر و سرویس های ذخیره سازی ابری را طراحی می کند، می سازد و به فروش می رساند. وسترن دیجیتال، به عنوان سازنده مدارهای مجتمع و محصولات ذخیره سازی دارای سابقه طولانی در صنعت الکترونیک است. همچنین، این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان هارد دیسک های کامپیوتری است.

1956- زمانیکه IBM اولین هارد درایو دنیا، با نام Model 350 Disk Storage Unit (aka the RAMAC)، را اختراع کرد، بذرهای تاسیس وسترن دیجیتال کاشته شد. اولین RAMAC اندازه یخچال بود و 2،140 پوند (971 کیلوگرم) وزن داشت، اما تنها می توانست 5 مگابایت داده، یعنی یک آهنگ را طبق استانداردهای امروزی نگه دارد. در سال 2003، این بخش IBM، قبل از واگذاری به وسترن دیجیتال، به بخش ذخیره سازی هیتاچی فروخته شد.

1963 – با تولید اولین هارد درایو IBM (مدل 1311)، هارد درایوها قابل حمل شدند. این درایو شامل 6 پلاتر 14 اینچ است و 2.6 مگابایت حافظه ذخیره سازی دارد.

1968 – دکتر رابرت دنارد برای اختراع خود، یعنی Dynamic Random Access Memory، حق ثبت اختراع دریافت کرد. با این اختراع رم ها می توانند در فضای کوچکتر کار کند. این پیشرفت چشمگیر بدان معنی است که کامپیوترها اکنون می توانند حافظه بیشتری را با هزینه کمتری فراهم کنند.

1969 – نیل آرمسترانگ به کره ماه رفت و جهش بزرگی برای بشریت بود.

1970 – شرکتی که امروز با نام وسترن دیجیتال می شناسیم، در جنوب کالفرنیا تاسیس گردید. Western Digital اکنون به 20 میلیارد دلار درآمد سالانه و بیش از 70،000 کارمند در سراسر جهان رسیده است.

1970 – اولین جت جیمبو، بوئینگ 747، اولین پرواز تجاری خود را از نیویورک به لندن انجام داد. امروزه، جت های جیمبو می توانند تا نیم ترابایت داده از یک پرواز واحد تولید کنند. از داده های تولیدی برای بهبود راندمان سوخت، پیش بینی تعمیرات و ساده کردن روال تجاری استفاده می کنند.

1975 – وسترن دیجیتال، چیپ های ماشین حساب را در اوایل دهه ی 70 تولید کرد، و خیلی زود به بزرگترین تولید کننده چیپ های ماشین حساب در جهان تبدیل شد.

1976 – شرکت وسترن دیجیتال، اولین زیر سیستم آرایه ای دیسک، که پایه ی محیط ذخیره سازی مدرن است، را ثبت اختراع کرد.

1976 – وسترن دیجیتال، وارد صنعت ذخیره سازی داده شد و اولین خط تولید فلاپی دیسک را با نام FD1771 معرفی کرد.

1981 – کامپیوتر شخصی، که به PC معروف است، به نیروی کار تبدیل شد.

1982 – ذخیره سازی هیتاچی مرز ذخیره سازی 1 گیگابایت را با دیسک درایو H-8598 شکست.

1982 – وسترن دیجیتال اولین کنترلر هارد درایو Winchester تک تراشه ای را با نام WD1010 منتشر کرد.

1983 – MIT برای توسعه “Nu Machine”، که یک کامپیوتر هوش مصنوعی است، با وسترن دیجیتال همکاری کرد.

1985 – وسترن دیجیتال اولین ESDI، برد کنترلر Enhanced Small Device Interface، را تولید کرد. ESDI به کامپیوترها کمک می کند تا سریع تر کار و بیشتر ذخیره کنند.

1988 – Eli Harari و همکاران SanDisk “فلش سیستم” را معرفی کردند. فلش سیستم، مدیوم ذخیره ساز است، که در دستگاه های قابل حمل و سیستم هایی که با باتری کار می کنند، جایگزین هاردها شد.

1989 – دنیای آنلاین زمانی شکل گرفت که تیم برنرز لی، دانشمند سِرن، World Wide Web را اختراع کرد. World Wide Web نحوه ارتباطات افراد در سراسر دنیا را تغییر داد.

1990 – تلسکوپ هابل به مدار پرتاب شد، و هنوز هم در حال کار است. این تلسکوپ، هر ماه بیش از 844 گیگابایت داده به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

1991 – سن دیسک اولین درایو ذخیره سازی حالت جامد یا SSD را تولید کرد. ظرفیت این SSD بیست مگابایت بود و در حدود 1000 دلار فروخته شد. این اس اس دی، توسط IBM، در کامپیوترهای مدادی ThinkPad استفاده شد.

1992 – سن دیسک با Kodak و Canon همکاری کرد تا اسلات های مربوط به کارت دوربین را استاندارد کند. این همکاری باعث ایجاد اکوسیستمی شد که دوربین های دیجیتالی بتوانند قابلیت ها و عملکرد کارت را بهبود دهند.

1994 – دوربین های دیجیتالی، کارت های فلش مموری را به ذخیره سازهای فیلم دیجیتالی با اندازه کوچکتر، قیمت ارزان تر و انتقال سریع تر تغییر دادند. CompactFlash، به دلیل اندازه کوچکتر و عملکرد بهتر، به عنوان یک استاندارد جدید ظهور کرد.

1998 – با معرفی پخش کننده های MP3، آهنگ ها دیجیتالی شد. مدل های اولیه تنها 32 مگابایت حافظه داشتند، که این مقدار برای ذخیره سازی 6 آهنگ 4 دقیقه ای مناسب بود.

1999 – TiVo و Replay TV برای اولین بار در CES شرکت کردند و ضبط فیلم دیجیتالی متولد شد. TiVo با همکاری Western Digital، یک هارد اکسترنال 500 مگابایتی تولید کرد که می توانست 140 ساعت محتوای HD را در خود نگه دارد.

2000 – اولین درایوهای فلش USB به بازار معرفی شد. اولین درایوهای فلش USB تا 8 مگابایت ظرفیت داشتند، که این 8 مگابایت، 5 برابر یک فلاپی دیسک بود. در سال 2018، برند سن دیسک کوچکترین فلش USB در جهان با ظرفیت چشمگیر 1 ترابایت را روانه بازار کرد.

2001 – پیشرفت تکنولوژی، قیمت درایوها را تا $0.001 به ازای هر مگابایت یا $1.00 به ازای هر گیگ کم کرد. حدود 10 سال قبل تر از این تاریخ، ذخیره ساز سازمانی SSD قیمتی در حدود 20 دلار به ازای هر گیگ داشت.

2001 – سن دیسک و توشیبا، اولین چیپ تجاری NANDS MLC 1GB روانه بازار کردند که این چیپ کمترین هزینه را به ازای هر بیت در بازار داشت. در دو دهه، SanDisk هزینه ی راهکارهای SSD را تا 50000 برابر کاهش داد، در حالیکه چگالی چیپ را تا 32000 برابر افزایش داد.

2002 – اولین سالی بود که ظرفیت ذخیره سازی دیجیتال نسبت به کل ظرفیت آنالوگ پیشی گرفت. رابط های ذخیره سازی مبتنی بر کاغذ از 33 درصد در سال 1996 به 0.007 درصد در میانه سال 2000 رسید.

2003 – Human Genome Project، دنباله ژنوم انسانی کامل را تکمیل کرد و انتشار داد. این پروژه تحقیقاتی، راه های جدیدی را پیش روی دانشمندان قرار داد تا اختلالات و بیماری های ژنتیکی را درمان و مطالعه کنند.

2004 – سن دیسک و موتورولا مشترکاً کارت قابل جابجایی TransFlashTM را برای تلفن های همراه معرفی می کنند که بعداً به microSDTM تغییر نام داد. پنج میلیون کارت تنها در سال اول فروخته شد.

2005 – یوتیوب اولین و بزرگترین پلترفرم ویدئویی را تا به امروز لانچ کرد. یوتیوب خیلی سریع پیشرفت کرد و به طور میانگین، در هر دقیقه 300 ساعت فیلم در آن بارگذاری می شود.

2006 – مرکز تکنولوژی های ذخیره سازی هیتاچی با نام Hitachi Global Storage Technologies، شروع به ارسال دستگاه های PMR با حجم ذخیره سازی 233 گیگابیت بر اینچ مربع کرد. این حجم ذخیره سازی، بیش از 15 میلیون برابر درایو اولیه ی RAMAC بود.

2008 – G-Technology اولین هارد اکسترنال قابل حمل با ظرفیت 1 ترابایت را تولید کرد.

2009 – سن دیسک، اولین کارت حافظه فلش را با تکنولوژی NAND Flash و ظرفیت 64GB X4  (4 بیت در هر سلول) تولید کرد. این تکنولوژی جدید، از 4 بیت داده در هر سلول حافظه استفاده می کند، که دوبرابر چیپ های MLC معمولی است.

2012 – در مارس 2012، شرکت وسترن دیجیتال، HGST (تکنولوژی های ذخیره سازی عمومی هیتاچی) را به طور کامل خرید و آن را به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های ذخیره سازی داده و زیرساخت در جهان تحکیم کرد.

2013 – HGST اولین درایوهای حالت جامد SAS با سرعت 12GB/s روانه بازار کرد. این درایوها، استانداردی جدید را معرفی کردند که سرعت رابط SAS در آن دو برابر است.

2013 – Western Digital HGST، مدل Ultrastar He6 را معرفی کرد. آلترا استار He6، اولین درایوی است که با هلیوم پر می شود.

2013 – وسترن دیجیتال، اولین درایو دوگانه SSD + HDD با نام WD Black2 را معرفی کرد. این درایو به کاربران امکان می دهد نوت بوک ها، سیستم های تک اسلاتی و سیستم های یکپارچه خود را ارتقا دهند.

2015 – توشیبا و سن دیسک، یک راهکار ذخیره سازی پایدار را معرفی کردند که پاسخگوی تقاضای بالای کاربران بود. این راهکار، معرفی 3D NAND نسل دوم با 48 لایه بود که BiCS2 نامیده شد.

2016 – microDHC / microSDXC SanDisk Extreme توجه علاقه مندان و متخصصان دوربین را به خود جلب کرد. کارت حافظه microSD، ویدئو را با کیفیت 4K ضبط می کند و قادر است تا ظرفیت 256 گیگابایت را پخش کند.

2016 – در ماه می، وسترن دیجیتال سن دیسک را با قیمت 16 بیلیون دلار خریداری کرد.

2017 – در آپریل 2017، وسترن دیجیتال دفتر مرکزی خود را از ایروین، کالیفرنیا به مقر کنونی خود یعنی سن خوزه، کالیفرنیا تغییر داد.

2017 – با گذشت 90 سال از اولین تولید انبوه اتومبیل، وسترن دیجیتال iNAND 7250A را معرفی می کند تا نیاز اتومبیل های اتوماتیک جدید را برآورده نماید.

2017 – وسترن دیجیتال، اولین درایوهای ضبط مغناطیسی با کمک مایکروویو (MAMR) در جهان را معرفی کرد. این نوآوری باعث شد که درایوهای هارد دیسک یا HDDها ظرفیت بسیار بالایی را داشته باشند.

2017 – وسترن دیجیتال، اولین محصول retail خود را با عنوان 96layer NAND (BiCS4) معرفی کرد. این محصول، مناسب بازار موبایل و SSD است، و ظرفیت، عملکرد و قابلیت اطمینان بالاتری را به نسبت NAND با 48 و 64 لایه ارائه داد.

2018 – شرکت وسترن دیجیتال، از Symbiotics DesignTM رونمایی کرد که قادر به طراحی، تنظیم و بهینه سازی در کل پشته تکنولوژی پورتفلیو است؛ شخصی سازی منحصرا با داشتن طراحی، توسعه و ساخت قطعات مربوط به محصولات با کیفیت، امکان پذیر می شود.

2018 – شرکت وسترن دیجیتال، SweRV CoreTM معرفی کرد که یک هسته ی 32 بیتی open source است. SweRV CoreTM در اپلیکیشن ها با حجم بالای اطلاعات مانند IoT صنعتی، کنترلرهای ذخیره ساز، پردازش امن و دیگر اپلیکیشن کاربرد دارد.

2019 – شرکت وسترن دیجیتال، سریع ترین کارت حافظه ی فلش UHS-I microSDTM با ظرفیت 1 ترابایت را معرفی کرد. کارت SanDisk Extreme microSDXCTM UHS-I ترکیبی کامل از عملکرد و ظرفیت است که محتوای با کیفیت را در گوشی های همراه، هواپیماهای بدون سرنشین و دوربین های اکشن ضبط می کند.

تاریخچه شرکت سیگیت

شرکت آمریکایی سیگیت در سال 1978 و با نام Shugart Technology توسط آلن شوگرت تاسیس گردید. سیگیت به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید تجهیزات ذخیره سازی در جهان می باشد و این شرکت در سال 1980 اولین محصول خود یعنی هارد دیسک 5.25 اینچی با ظرفیت 5 مگابایت را با نام ST-506 تولید کرد، و این درایو از طریق کنترل کننده دیسک به سیستم کامپیوتری متصل می گردید. درایو ST506 از طریق کنترل کننده دیسک به سیستم کامپیوتری متصل می گردید. شرکت در سال 1979 و پس از تاسیس زیر نظر افرادی چون Al Shugart ، Tom Mitchell ، Doug Mahon ، Finis Conner و Syed Iftikar شروع به کارکرد . کمی بعد از تاسیس نام این شرکت به Seagate Technology تغییر کرد تا از مشکلات حقوقی با شرکت Shugart Associates که از زیرمجموعه های شرکت Xerox بود، جلوگیری گردد. شرکت سیگیت در دهه 1980 به عنوان منبع اصلی بازار میکرو رایانه ها شناخته شده بود. شرکت سیگیت دومین محصول خود ر با نام ST-412 روانه بازار کرد که این هارد دیسک تنها 10 مگابایت ظرفیت داشت . رابط هارد دیسک ST412 توسط تولید کنندگان هارد چندین بار به تصویب رسید، به طوری که این رابط به یک استاندارد برای هارد دیسک در دهه 1990 تبدیل شد.شرکت سیگیت با استفاده از این محصول توانست قراردادی را با شرکت IBM XT انعقاد کند و تجهیزات ذخیره سازی اولین کامپیوتر های شخصی دارای هارد دیسک توسط شرکت سیگیت تامین گردید ، این قرارداد باعث شد تا شرکت سیگیت رشد خوبی را در بازار داشته باشد تا جایی که شرکت سیگیت در سال اول توانست قطعاتی معادل 10 میلیون دلار به مشتریان خود عرضه کند. تا سال 1983 شرکت سیگیت موفق به فروش 200000 قطعه شد و درآمد 110 میلیونی را در محاسبات خود ثبت کرد. شرکت سیگیت هارد دیسک سوم خود را با نام ST-225 و با ظرفیت 20 مگابایت و همچنین هارد دیسک چهارم خود با نام ST238 با ظرفیت 30 مگابایت تولید نمود و این دو محصول از محبوب ترین محصولات برای شرکت های IBM XT و At و میکرو رایانه ها به شما می رفت . در سال 1989 شرکت سیگیت قرارداد همکاری با شرکت Imprism Technology به امضا رساند که طبق این قرارداد شرکت Imprimis Technology اجازه استفاده از فناوری های شرکت را به سیگیت میداد و در قبال آن به تجهیزات ساخت شرکت سیگیت دسترسی داشت و در دهه 1990 شرکت سیگیت با توجه به سیاست های کاری و همچنین پیشرفت های خود با افزایش تقاضا برای رایانه های شخصی مواجه شد.

شرکت سیگیت پس از مدتی قرارداد همکاری را با شرکت Corning به امضا رساند که این قرارداد شامل استفاده از ترکیب جدید سرامیک شیشه ای برای دیسک های هارد درایو بوده است. در سال 1991 شرکت سیگیت برای اولین بار از هارد دیسک Barracuda رونمایی کرد ، این مدل هارد اولین هاردی بود که در آن زمان با سرعت 7200 دو در دقیقه کار می کرد . در سال 1993 شرکت سیگیت ، اولین شرکتی بود که تا آن زمان جمعا 50 میلیون هارد دیسک را به مشتریان عرضه کرده بود. در سال 1996 شرکت سیگیت از اولین هارد دیسک با سرعت 10000 دور در دقیقه رونمایی کرد و همچنین با شرکت لوازم جانبی کنر (Conner Peripherals) ادغام گردید و به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده قطعات سخت افزاری شناخته شد. در ماه May سال 1997 دادگاهی در انگلستان شرکت سیگیت را به اتهام فروش قطعات معیوب به شرکت Amstrad (شرکت انگلیسی تولید کننده کامپیوترهای شخصی)، 93 میلیون دلار جریمه کرد. در بین سال های 1997 تا 2004 مدیر عامل جدید شرکت سیگیت به نام Luczo تغییرات گسترده ای را شامل بهبود روند تولیدات و اتوماتیک شدن پروسه تولید با فناوری های روز انجام داد. در طول این سال ها تعداد کارمندان شرکت سیگیت از 111000 کارمند به 50000 کارمند کاهش یافت. همچنین کارخانه های تولیدی شرکت سیگیت از 24 کارخانه به 11 کارخانه تنزل پیدا کرد و مراکز طراحی را از 7 مرکز به 3 مرکز رساند. پس از تغییرات انجام شده در سیستم تولید شرکت سیگیت، تعداد خروجی سه ماهه هارد دیسک از 9 میلیون به 20 میلیون افزایش یافت. در سال 1998 سیگیت مرکزی را با عنوان Seagate Research در پیتسبورگ با سرمایه 30 میلیون دلاری تاسیس کرد. این مرکز با محوریت کار بر روی تکنولوژی های آینده و فن آوری های توسعه یافته مشغول به کار کرد و از دست آوردهای این مرکز می توان به طراحی هارد دیسک برای کنسول های بازی Xbox شرکت مایکروسافت اشاره کرد.

در سال 2003 شرکت سیگیت به بازار هارد دیسک های لپ تاپ بازگشت و هارد دیسک 1 اینچی را برای دستگاه های Ipod شرکت اپل طراحی و عرضه کرد. این محصول یک اینچی آغازی بود برای تولید حافظه های بیشتر برای دستگاه های دیجیتالی همچون دوربین های دیجیتال و پلیر های دیجیتال. شرکت مکستور نیز در سال 2006 توسط سیگیت به ارزش تقریبی 2 میلیارد دلار خریداری شد. در سال 2007 شرکت سیگیت برای اولین بار هارد دیسک های هیبریدی را طراحی کرد. شرکت سیگیت در سال 2010 از اولین هارد دیسک 3 ترابایتی در جهان رونمایی کرد، همچنین این شرکت برای اولین بار هارد اکسترنال 1.5 ترابایتی را روانه بازار کرد و در دسامبر 2011 شرکت سیگیت، بخش تولید هارد دیسک شرکت سامسونگ را خریداری کرد. در سال 2016 شرکت سیگیت از حافظه اس اس دی با ظرفیت 60 ترابایت رونمایی کرد. از نظر شرکت هارد اکسپرت برند سیگیت در میان کمپانی های تولید کننده هارد دیسک در رده دوم (پس از وسترن دیجیتال) قرار میگیرد.